Dlaczego warto dbać o środowisko i umiejętnie korzystać z energii, którą daje natura?
O tym, dlaczego warto dbać o środowisko uczymy się już w przedszkolu. Proekologiczne akcje, takie jak Dzień drzewa, Sprzątanie świata czy selektywne zbiórki odpadów sprawiają, że od najmłodszych lat wpajamy przyszłym pokoleniom, w jaki sposób można lepiej troszczyć się o przyrodę. Maluchy uczą się także racjonalnego wykorzystywania wody czy oświetlenia. Czy jednak po kilku latach edukacji, jako dorośli ludzie nadal mamy takie dobre nawyki? Czy pamiętamy, dlaczego warto racjonalnie korzystać z tego, co oferuje nam natura?
Naturalne źródła energii: woda, wiatr, słońce, ale też paliwa kopalne
Od wieków natura dostarczała człowiekowi wielu źródeł energii. Niektóre z nich, jak drewno, czy paliwa kopalne, np. węgiel zostały zauważone szybciej i szybciej zaczęły być wykorzystywane. Inne, jak energia słoneczna musiały poczekać na rozwój odpowiednich technologii, aby docenić ich potencjał. Niestety – intensywna eksploatacja zasobów naturalnych bardzo szybko zaczęła przynosić także te złe efekty – karczowanie lasów zabiera dom zwierzętom, wpływa na zmiany klimatyczne, sprzyja erozji gleby. Marnotrawienie wody pitnej, której mamy coraz mniej przyczynia się do postępującej suszy. Jednak to nie wszystko.
Rosnące zanieczyszczenie powietrza
Korzystanie z popularnych do niedawna paliw kopalnych, takich jak węgiel i używanie ich do opalania mieszkań oraz domów nie tylko wpłynęło na zmniejszenie się ich zasobów w środowisku, ale też znacząco pogorszyło jakość powietrza – zwłaszcza w dużych miastach. Warto przy tym dodać, że rosnące zanieczyszczenie ma związek także z intensywną urbanizacją i likwidacją tzw. kominów powietrznych pomiędzy budynkami, którymi jeszcze kilkadziesiąt lat temu zanieczyszczenia mogły swobodnie odpływać z terenów miejskich.
Co możemy zrobić, aby zatrzymać katastrofę ekologiczną?
Każdy człowiek, każde pojedyncze gospodarstwo domowe może przyczynić się do dbania o środowisko. Wystarczy zamienić zwykłego kopciucha na ogrzewanie podłączone pod fotowoltaikę lub wykorzystujące pompy ciepła. Warto zastąpić zwykłe kurki w kranach takimi z wajchą, dzięki którym strumień wody jest natychmiastowo zamykany. Do podlewania roślin warto zbierać deszczówkę. Pamiętajmy również o wyłączaniu z gniazdka niepotrzebnych ładowarek i gaszeniu światła, jeśli z niego nie korzystamy. Segregujmy odpady, bo to sprzyja recyklingowi i odzyskiwaniu cennych surowców – także metali szlachetnych.
W dbaniu o naturę i racjonalnym korzystaniu z jej zasobów pomagają także firmy instalacyjne, takie jak MAĆKO z Poznania oferująca instalacje grzewcze, sanitarne i solarne, jak również montaż nowoczesnej rekuperacji i wentylacji. Zadzwoń, jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z naszych usług.
powrót do listy aktualności