Instalacja wod-kan w budynku. Kilka słów o instalacji ciepłej, zimnej wody oraz kanalizacji
Dostęp do bieżącej wody, zarówno ciepłej, jak i zimnej, a także do sprawnej kanalizacji – dla niemal każdego z nas to absolutna podstawa codziennego życia, bez względu na to, czy chodzi o dom jednorodzinny, czy mieszkanie w bloku. W tym ostatnim przypadku kwestie instalacji wod-kan, zakresu odpowiedzialności za nią, a także konserwacji niekiedy mogą jednak wzbudzać wątpliwości. Z czego składają się wodociągi i kanalizacja? Kto odpowiada za naprawy? Gdzie przebiega granica między częścią wspólną a prywatną? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Z czego składa się instalacja wodno-kanalizacyjna?
Zadanie instalacji wodociągowej jest oczywiste – zaopatrywanie budynków w ciepłą i zimną wodę – natomiast kanalizacja odpowiada za odprowadzanie z nich nieczystości. Pierwszy z wymienionych systemów składa się z poziomych przewodów rozdzielczych podłączonych do sieci wodociągowej, połączonych z nimi pionów, a dalej z rozgałęzień doprowadzających wodę do urządzeń w budynku. Kanalizacja skonstruowana jest w podobny sposób, lecz obieg odbywa się w przeciwną stronę – nieczystości trafiają do poziomych rur, następnie do pionów, a na końcu ponownie do poziomej sieci podłączonej do przewodu odprowadzającego.
Warto wspomnieć, że instalacja ciepłej wody użytkowej rozpoczyna się tuż za zaworem doprowadzającym wodę do urządzenia grzewczego (kotła lub wymiennika ciepła).
Granica między częścią wspólną a prywatną
Dla mieszkańców bloków bardzo istotną kwestią pozostaje stwierdzenie, gdzie przebiega granica między częściami wspólnymi instalacji a tymi, za które odpowiada właściciel lokalu. Ma to duże znaczenie pod względem odpowiedzialności za konserwację i usuwanie awarii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami elementy wodociągów zarządzane przez wspólnotę kończą się w miejscu zamontowania zaworów odcinających przy wodomierzach w lokalu. Za usterki pojawiające się na poziomach, a także ich skutki odpowiada zatem właściciel – zgodnie z Ustawą o własności lokali obejmuje to również koszty napraw uszkodzeń, które obejmą też części wspólne (np. zalanie klatki schodowej). Granicę instalacji kanalizacyjnej wyznaczają zaś odcinki poziome i podejścia.
Wodomierz główny i przyłącza kanalizacyjne
W zakresie odpowiedzialności za konserwację inna istotna granica przebiega też pomiędzy instalacją wod-kan a siecią wodociągową oraz kanalizacyjną – to kluczowa kwestia dla wspólnoty mieszkaniowej. Przyjmuje się, że w przypadku wodociągów części przez nią zarządzane kończą się w na zestawie wodomierza głównego budynku. Granica kanalizacji bywa jednak bardziej złożona – jeśli przy bloku znajduje się studzienka kanalizacyjna, to wspólnota odpowiada za przyłącze od tej studzienki aż do miejsca przyłączenia do sieci. Jeśli jednak jej nie ma, przyłącze kończy się na granicy nieruchomości.
Wiedza o zakresie odpowiedzialności za naprawy instalacji wod-kan ma ogromne znaczenie, ale pierwszym krokiem, by się przed nimi uchronić, jest postawienie na sprawdzoną firmę instalacyjną taką jak Maćko spod Poznania. Zapraszamy do kontaktu!
powrót do listy aktualności