Modernizacja instalacji grzewczych – czy pompa to dobre rozwiązanie?
Chociaż nowoczesne budownictwo zna już rozwiązania mające na celu zatrzymanie w budynkach jak największej ilości ciepła, to nadal mnóstwo domów boryka się z problemem wysokich opłat za ogrzewanie. Rozwiązaniem tego problemu może być modernizacja instalacji grzewczej i zastąpienie tradycyjnych źródeł ciepła nowoczesną pompą. Co ważne – takie prace mogą odbyć się bez konieczności przeprowadzanie generalnego remontu samego budynku oraz jego otoczenia.
Jakie rozwiązania należy brać pod uwagę?
Wykończony i zagospodarowany budynek trudno jest ponownie dewastować w celu założenia gruntowej pompy ciepła. Takie rozwiązanie lepiej zostawić sobie na okres planowania gruntownego remontu lub budowy nowego domu. W naszej sytuacji o wiele lepiej sprawdzi się pompa ciepła typu monoblock z wiszącą/stojącą na ścianie zewnętrznej budynku jednostką oraz zajmującą niewiele miejsca jednostką wewnętrzną. Głównymi zaletami takiego rozwiązania są:
- niski poziom emisji hałasu,
- niewielkie rozmiary jednostek,
- brak konieczności wykonywania dużych przejść przez ściany dzięki niewielkim średnicom przewodów chłodniczych,
- możliwość zarówno grzania, jak i chłodzenia budynku dzięki odwróconej pracy urządzenia.
Pompa ciepła czy kocioł opałowy?
Wiele osób uważa, że kocioł na paliwo stałe będzie tańszym rozwiązaniem i lepiej ogrzeje dom. Tymczasem – jak się okazuje – nawet zimą użytkownicy tego typu instalacji korzystają z wody o temperaturze 50 lub 60 stopni Celsjusza. Jest to wartość możliwa do osiągnięcia również przez nowoczesne pompy ciepła. Co więcej – urządzenie bez problemu ogrzeje dom także wtedy, kiedy temperatura za oknem będzie oscylowała w granicach od +16 do -5, a nawet -10, -20 stopni Celsjusza.
Jak wygląda termomodernizacja z wykorzystaniem pompy ciepła?
Pompę ciepła typu woda-powietrze można z łatwością podłączyć do już istniejącego kotła grzewczego lub go nią zastąpić – i to bez konieczności przerabiania już istniejącej instalacji. W przypadku wielu domowników warto rozważyć również montaż buforowego zasobnika wody grzewczej o pojemności min. 200 l. To pozwoli m.in. na rzadsze załączanie się pompy i oszczędność w rachunkach za prąd lub pozwala pozostawić obecne źródło ciepła.
Niższe koszty ogrzewania dzięki pompie ciepła
Czy wiesz, że pompa ciepła może w ciągu roku w nawet 80% zastąpić kocioł grzewczy lub ogrzewanie gazowe? To z kolei przekłada się na rachunki niższe nawet o połowę! Wśród innych zalet takiego rozwiązania warto wspomnieć także o:
- niższym poziomie emisji spalin,
- niezależności energetycznej (w przypadku podłączenia pompy do fotowoltaiki ta niezależność wzrasta jeszcze bardziej),
- możliwości szybkiej termomodernizacji z wykorzystaniem już istniejących rozwiązań takich jak ogrzewanie kotłem gazowym lub olejowym,
- łatwej rozbudowie instalacji,
- szybkim okresie zwrotu inwestycji,
- możliwości skorzystania z dotacji w ramach programu “Czyste powietrze”,lub dla nowych budynków program Moje Ciepło
Montaż całej instalacji warto powierzyć fachowcom – takim jak firma Maćko z siedzibą koło Poznania. Do współpracy zapraszamy Klientów z całej Wielkopolski, a szczególnie z Czerwonaka, Suchego Lasu, Komornik, Przeźmierowa, Lubonia, Swarzędza oraz innych miejscowości.
powrót do listy aktualności