Odnawialne źródła energii a ekologia
Odnawialne źródła energii a ekologia
OZE, czyli odnawialne źródła energii to takie źródła, z których korzystanie nie powoduje ich wyczerpywania się, ponieważ mogą szybko się odnawiać. Przy użyciu nowoczesnej technologii człowiek nauczył się tworzyć takie urządzenia, dzięki którym bez nadmiernej ingerencji w środowisko jest w stanie korzystać z energii słońca, wiatru lub wody i przetwarzać ją dla swoich potrzeb. Czy jednak jest to aż tak opłacalne i ekologiczne?
Jakie są odnawialne źródła energii?
Do odnawialnych źródeł energii możemy zaliczyć 5 elementów:
-
energię słoneczną
-
energię wodną,
-
energię wiatrową,
-
energię geotermalną,
-
energię pochodząca ze spalania biomasy.
W Polsce źródła te zaspokajają coraz większe zapotrzebowanie energetyczne, a ich wykorzystanie ma tendencję rosnącą. Na świecie współczynnik ten kształtuje się na wyższym poziomie, a za najczęściej wykorzystywane OZE uchodzi woda. Na następnym miejscu znajduje się wiatr, energia słoneczna oraz biopaliwa. Najrzadziej wykorzystywana jest energia geotermalna.
Fotowoltaika
Dziedzina przemysłu zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej ze słońca to fotowoltaika. W tym celu budowane są całe farmy słoneczne z nowoczesnymi panelami i kolektorami, które przetwarzają padające na nie światło na energię wykorzystywaną np. do ogrzewania domów czy pracy urządzeń. Co więcej – nowoczesne systemy są w stanie pracować także w pochmurne dni i pozyskiwać rozproszone światło. Nadmiar wytworzonej energii jest kumulowany i może zostać sprzedany operatorowi.
Hydroenergetyka
Ten dział inżynierii wykorzystuje wodę w celu pozyskania energii. Na rzekach montowane są ogromne turbiny wodne, pozwalające na uzyskanie energii mechanicznej z naturalnego nurtu wody. W przypadku mórz wykorzystywana jest energia z pływów. Są też elektrownie szczytowo-pompowe, które korzystają z energii opadającego w zbiorniku słupa wody. Hydroenergetyka wykorzystuje również różnego rodzaju zapory.
Energia wiatrowa
Można określić ją jako energię kinetyczną, wytwarzaną przez wielkie wiatraki. Opierając się na znajomości praw fizyki, mówiących o tym, że siła wiatru zależna jest od różnicy ciśnień, a jego prędkość wzrasta w miarę wysokości, turbiny wiatrowe tworzone są jako naprawdę wysokie konstrukcje. Pozyskana energia mechaniczna przekazywana jest do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną. Największym wydatkiem jest w tym wypadku budowa samej turbiny.
Energia geotermalna
Ziemia to planeta o bardzo gorącym jądrze, zdolnym ogrzać płynące w jej wnętrzu wody. Ciepło, powstające na skutek rozpadu izotopów potasu, uranu czy toru sprawia, że źródła geotermalne mogą osiągać temperaturę nawet 100oC. Istnieją dwa sposoby wykorzystania energii geotermalnej. W tym celu stosuje się turbiny, pchające wodę bezpośrednio w rury lub układy bierne, dzięki którym cieplejsza woda ogrzewa chłodniejszą. Najpopularniejszym rozwiązaniem korzystającym z energii geotermalnej są pompy ciepła.
Biomasa
Stanowią ją odpady leśne i zwierzęce powstające w wyniku działalności rolniczej oraz leśnej ulegające biodegradacji. Do najlepszych surowców zaliczane są lignina, celuloza i hemiceluloza. Substancje te spala się w specjalnych kotłach, gdzie podczas całego procesu powstają wysokoenergetyczne biogazy wykorzystywane do produkcji prądu. Spalanie biomasy nie powoduje powstawania aż tylu szkodliwych pierwiastków i jest korzystniejsze niż spalanie węgla czy ropy.
Czy OZE są ekologiczne?
Korzystanie z OZE nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Podczas spalania gazu ziemnego czy pobierania energii z wiatru nie są wytwarzane żadne pyły ani gazy cieplarniane. Co więcej – każde z omawianych źródeł może być wykorzystywane niemal bez ograniczeń, jest powszechnie dostępne, a przez to tanie i cieszy się coraz większą popularnością. Stosowanie OZE wpływa też na bezpieczeństwo energetyczne krajów, pozwalając uniezależnić się im od dostaw paliw potrzebnych do produkcji prądu. Dla pojedynczych konsumentów instalacja fotowoltaiczna czy montaż pompy ciepła w perspektywie czasu pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania, a biorąc pod uwagę liczne dofinansowania, np. program Mój Prąd – nie rujnuje domowego budżetu.
Mieszkasz w Poznaniu, Suchym Lesie, Przeźmierowie, Komornikach lub Luboniu i myślisz o korzystaniu z OZE? Zapraszamy do kontaktu z firmą instalacyjną MAĆKO!
powrót do listy aktualności