Ogrzewanie ścienne – wady i zalety
Coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób efektywnie ogrzać dom, a jednocześnie zmniejszyć rachunki. Dlatego też pompy ciepła czy kotły kondensacyjne to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie niskotemperaturowych instalacji grzewczych. W ten trend wpisuje się również ogrzewanie ścienne. Na czym polega, czy warto je wybrać i na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?
Nie takie drogie – współczesne ogrzewanie ścienne to dobra inwestycja
Jeszcze do niedawna ogrzewanie ścienne nie było aż tak popularne. Wszystko przez dość wysoką cenę jego instalacji. Obecnie nie jest to już tak kosztowne przedsięwzięcie, które zyskuje też coraz więcej zwolenników. Jeśli chodzi o zasadę działania, to ogrzewanie ścienne funkcjonuje podobnie jak podłogowe, emitując łagodne ciepło bez wytwarzania dodatkowych ilości kurzu.
Jak wygląda instalacja ogrzewania ściennego?
Ogrzewanie ścienne jest ogrzewaniem płaszczyznowym. Składa się z umiejscowionych w ścianie pionowo lub poziomo rur, w których krąży woda o temperaturze 26-32 stopni Celsjusza. To idealne rozwiązanie dla alergików, gdyż rozchodzące się w pomieszczeniu ciepło nie powoduje unoszenia się kurzu. Od ogrzewania grzejnikowego ten rodzaj instalacji różni się tym, że większość ciepła jest rozpraszana dzięki promieniowaniu, a nie konwekcji. Bez znaczenia jest też rodzaj ściany, gdzie zostanie umiejscowione oraz rodzaj tynku, jakim zostanie ona wykończona.
Rodzaje ogrzewania ściennego
Ogrzewanie ścienne występuje w 3 wersjach:
-
ogrzewanie ścienne powietrzne – system montuje się w umiejscowionych w ścianie kanałach. Umożliwiają one swobodny przepływ nagrzanych mas od dołu ku górze. Wadą takiego rozwiązania jest to, że zajmuje ono sporo miejsca;
-
ogrzewanie ścienne wodne – zajmuje mniej miejsca niż powietrzne, zatem ściany w tej wersji instalacji są cieńsze. Źródło ciepła, czyli woda może mieć w tym przypadku temperaturę 26-45 stopni Celsjusza, jednak nie więcej niż 50, gdyż może to źle wpływać na samopoczucie użytkowników;
-
ogrzewanie ścienne elektryczne – jest najwygodniejsze z punktu widzenia użytkownika, a sam system jest dość tani. Jego wadą jest ryzyko przepalenia kabla, a przez to – konieczność odstawienia mebli od ściany na pewną odległość. Ogrzewanie elektryczne jest też dość drogie w eksploatacji – korzystając z niego, możemy spodziewać się dość wysokich rachunków za prąd. Ponadto – instalacja emituje promieniowanie elektromagnetyczne, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie niektórych osób.
Czy ogrzewanie ścienne to rozwiązanie dla mnie?
Ogrzewanie ścienne ma wiele zalet – m.in. nie wymaga montażu grzejników w domu, co pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza i oszczędza miejsce. Z drugiej strony może zostać instalowany zamiast ogrzewania podłogowego ze względu na drewniane podłogi w przypadku podłóg i jest najbardziej energooszczędny i wygodny sposób na zapewnienie sobie ciepła. Jeżeli masz wątpliwości, czy zdecydować się na ten rodzaj instalacji – zgłoś się do fachowców od jej montażu, takich jak firma Maćko spod Poznania. Zapraszamy.
powrót do listy aktualności