Woda – dlaczego warto ją oszczędzać i jak to robić?
Bez niej nie ma życia – umierają ludzie, rośliny, zwierzęta. Jest podstawowym napojem, na którego brak cierpią miliony osób na całym świecie. Woda, bo o niej mowa, nie jest nam dana raz na zawsze. Zasoby słodkiej, pitnej wody kurczą się w zastraszającym tempie, dlatego tak ważna jest edukacja dotycząca sposobów jej oszczędzania. Czy wiesz, że choć aż 70% naszej planety pokryte jest wodą, to do picia nadaje się zaledwie 1%? Jak oszczędzać życiodajny płyn, by jednocześnie nie odczuwać z tego powodu dyskomfortu? Jak zacząć?
Moja woda – moja sprawa?
Korzystając z wody w domowym zaciszu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele jej marnotrawimy. Nie zwracamy uwagi na kapiący kran, zmywamy ręcznie, nie zapełniamy pralki do optymalnego poziomu lub nie zakręcamy strumienia wody podczas mycia zębów. Tymczasem – takie drobne kroki pozwalają zmniejszyć rachunki, ale też – racjonalnie korzystać z zapotrzebowania na nią. To prawda, że jedna osoba nie jest w stanie oszczędzić hektolitrów wody miesięcznie, ale już jedno osiedle, czy miasto – tak. Najważniejsze, aby zacząć od siebie.
Czym jest zrównoważone użytkowanie wody?
To przede wszystkim zapobieganie jej marnotrawieniu. Dzięki prostym rozwiązaniom, zdrowym nawykom, które z powodzeniem może praktykować cała rodzina, jesteśmy w stanie wspólnie zdziałać naprawdę dużo. Oszczędzanie wody to najbardziej przyjazny środowisku sposób zmniejszenia zapotrzebowania na nią, przyczyniający się jednocześnie do wydłużania życia naturalnych zbiorników: jezior oraz rzek, od których istnienia zależy bioróżnorodność ekosystemów.
Jak oszczędzać wodę?
To pytanie, które pojawia się w szkołach od najwcześniejszych lat edukacji. Jednak często odpowiedź na nie pozostaje jedynie teorią, która nie ma zastosowania w praktyce. Tymczasem – zrównoważone korzystanie z zasobów wody wcale nie jest takie trudne!
Oto co możesz zrobić, aby ją oszczędzać:
-
korzystaj z prysznica, a nie wanny, a podczas nakładania na ciało czy włosy kosmetyków zakręcaj wodę,
-
zakręcaj kran podczas mycia zębów,
-
stosuj perlatory – dzięki tym niewielkim sitkom napowietrzony strumień wody jest tak samo wydajny, a w rzeczywistości mniejszy niż w przypadku korzystania z kranu bez perlatora,
-
używaj jednouchwytowych baterii, które zamykają strumień wody znacznie szybciej niż te z kurkami,
-
naprawiaj każde, najdrobniejsze nawet przecieki, uszkodzone uszczelki itp.,
-
w toalecie wykorzystuj mniejszy przycisk do spłukiwania,
-
myj w zmywarce i pierz rozważnie, używając eko-programów, w które są wyposażone nowoczesne sprzęty AGD,
-
zbieraj deszczówkę – jest ona znacznie bardziej przyjazna dla roślin niż woda z kranu,
-
pij kranówkę – obecnie jest naprawdę smaczna i zdrowa,
-
gotuj pod przykryciem – zużyjesz mniej wody i unikniesz jej dolewania podczas przygotowywania posiłków,
-
nie stosuj sztucznych nawozów, które mogą zanieczyścić wody podziemne,
-
edukuj – zwłaszcza najmłodszych i sam dawaj przykład!
A jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i chcesz mądrze oszczędzać wodę – możesz skorzystać z usług firmy instalacyjnej, która wykona dla Ciebie np. przegląd instalacji centralnego ogrzewania, a w razie wykrycia przecieku – szybko go usunie. Polecamy też zapoznania się z ofertą montażu i serwisu instalacji wod-kan oraz sanitarnych czy systemów uzdatniania wody.
powrót do listy aktualności