Założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku
Poważną wadą nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny, jest fakt, że na planecie dostępne są ich ograniczone zasoby, a nie każde państwo ma realny dostęp do złóż na swoim terytorium. Strategiczny dokument – Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku – przewiduje stopniowe zmiany, jakie pozwolą uniezależnić kraj od importu paliw. Sprawdź, jakie są najważniejsze plany rządu!
Cel wprowadzenia PEP2040
Przyczyną, dla której zatwierdzono plany PEP2040, jest nie tylko kurcząca się dostępność paliw kopalnych na planecie, ale przede wszystkim konieczność uniezależnienia się od zagranicznych dostawców. Kluczowe jest uwolnienie krajowej gospodarki od importu węgla, ropy, gazu i pochodnych z Rosji oraz pozostałych państw, na które nałożono sankcje gospodarcze. Nadrzędnym celem opracowanej strategii jest rozwój własnej produkcji, infrastruktury, możliwości magazynowania, jak również dywersyfikacja źródeł dostaw.
Jakie zmiany zajdą do roku 2040?
- OZE – rząd planuje w dalszym ciągu rozwijać technologie związane z odnawialnymi źródłami energii. Celem jest osiągnięcie stanu, w którym połowa produkowanej energii elektrycznej pochodzić będzie właśnie z OZE.
- Rozwijać będziemy nie tylko technologię wiatrową i solarną, ale też na większą skalę wykorzystywać będziemy energię wody, biogaz, biomasę oraz ciepło z gruntu.
- W dalszym ciągu rząd będzie wspierał finansowo inwestycje dotyczące termomodernizacji i renowacji budynków.
- Nieco wcześniej nastąpi planowana budowa gazowego pływającego terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej z całą infrastrukturą.
- Będziemy dążyć do tego, by zamiast gazu ziemnego stosować np. technologie wodorowe oraz inne gazy zdekarbonizowane.
- Duży nacisk rząd kładzie na energię w transporcie – aby stopniowo odejść od ropy i gazu, wzmożone będą działania dotyczące wykorzystywania wodoru, energii elektrycznej, niskoemisyjnych paliw syntetycznych, biometanu czy biokomponentów.
- Jeżeli sytuacja na światowym rynku węgla kamiennego ulegnie znacznemu pogorszeniu, wykorzystane zostaną krajowe złoża.
- Rząd planuje rozwijać czyste technologie węglowe.
- Wreszcie w Polsce pojawi się energetyka jądrowa – wystartuje budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a oprócz tego wdrażane będą mniejsze reaktory modułowe.
- Więcej pracy będzie wymagał rozwój magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła pochodzącego z OZE. Planowane są inwestycje dotyczące elektrowni wodnych szczytowo-pompowych czy magazynów prosumenckich.
O ile realizacja zamierzonej strategii przebiegać będzie pomyślnie, możemy spodziewać się, że w ciągu najbliższych 20 lat ceny za prąd wreszcie zaczną spadać, a powietrze w Polsce stanie się o wiele czystsze. Już dziś możesz dołożyć do tego swoją własną cegiełkę, inwestując np. w pompy ciepła albo nowoczesne panele fotowoltaiczne. Zapraszamy do kontaktu Klientów z okolic Poznania, Swarzędza i Lubonia!
powrót do listy aktualności