Zapowietrzone kaloryfery w instalacjach centralnego ogrzewania – jak poradzić sobie z tym problemem?
Temperatury za oknem spadły już na tyle, że w naszych mieszkaniach jednym z najważniejszych punktów stały się kaloryfery. Sezon grzewczy w pełni, dlatego zależy nam na komfortowym cieple w domu, ale po odkręceniu zaworów nierzadko okazuje się, że instalacja grzewcza słabo albo nierównomiernie się nagrzewa. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest zapowietrzenie kaloryferów – to powszechny problem, z którym łatwo można sobie poradzić, stosując się do kilku prostych zasad.
Dlaczego kaloryfery się zapowietrzają?
Każdy kaloryfer, zarówno nowy, aluminiowy, jak i nieco starszy, wykonany z żeliwa, może ulec zapowietrzeniu. Powietrze w instalacji zazwyczaj jest wynikiem jej nieprawidłowego napełniania; wśród innych przyczyn należy wymienić też na przykład nieszczelność tworzywa służącego do produkcji rur. W efekcie ciepła woda sytuuje się na spodzie grzejnika, co z kolei powoduje nieskuteczne ogrzewanie pomieszczenia. Konsekwencją braku odpowiedniego funkcjonowania systemu są więc straty ciepła, a także rosnące koszty eksploatacji, a przy długotrwałym zapowietrzeniu kaloryfera może nawet dojść do jego uszkodzenia w wyniku korozji elementów wewnętrznych.
Odpowietrzanie grzejnika w bloku lub domu
Odpowietrzanie kaloryfera na szczęście nie jest skomplikowane – często można je przeprowadzić samodzielnie. Nowe, aluminiowe grzejniki są wyposażone w specjalny zawór odpowietrzający – najpierw należy zamknąć zawór termostatyczny i ustawić naczynie do zbierania wody pod tym służącym do odpowietrzania. Następnie trzeba powoli odkręcić odpowietrznik śrubokrętem lub kluczem oraz dokładnie zakręcić ponownie w momencie, gdy przestanie wydobywać się z niego powietrze i zastąpi je woda.
W przypadku tradycyjnych kaloryferów żeliwnych należy zaś delikatnie poluzować śrubunek przy zaworze termostatycznym, przerwać w momencie usłyszenia charakterystycznego syczenia i dokręcić, gdy całe powietrze zostanie wypuszczone. Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni ponadto pamiętać o wcześniejszym wyłączeniu kotła oraz pompy obiegowej.
Profesjonalny montaż instalacji centralnego ogrzewania – Poznań
Zapowietrzone grzejniki mogą powodować awarie instalacji centralnego ogrzewania, a przy tym znacząco obniżać komfort domowników w czasie zimy. Trudno skutecznie zabezpieczyć się przed tą sytuacją, ale to, co z pewnością można zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się powietrza w kaloryferze, to skorzystać z pomocy firmy instalacyjnej, która zapewni prawidłowe napełnienie grzejników. W Maćko w pobliżu Poznania świadczymy więc usługi obejmujące wykonywanie centralnego ogrzewania, a także jego fachowy serwis.
powrót do listy aktualności