Różnica pomiędzy pompami ciepła powietrznymi a gruntowymi
Ekologiczność oraz niskie koszty eksploatacji to główne zalety pomp ciepła, które sprawiają, że urządzenia te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem osób poszukujących idealnego systemu grzewczego do domu. Kiedy jednak przychodzi moment podjęcia decyzji o zakupie, może pojawić się problem – istnieją bowiem różne rodzaje pomp ciepła, a najpopularniejszymi z nich są modele powietrzne oraz gruntowe. Różnica pomiędzy nimi opiera się przede wszystkim na źródle energii cieplnej, ale wiąże się z tym również szereg cech determinujących możliwości instalacji danego sprzętu.
Działanie powietrznych i gruntowych pomp ciepła
Zasadnicza różnica pomiędzy dwoma najpopularniejszymi typami pomp zawarta jest już w ich nazwie. Modele powietrzne pozyskują ciepło z powietrza na zewnątrz budynku, a wszystko odbywa się dzięki wentylatorowi. Ten pobiera ciepłe powietrze, przekazuje je do parownika, gdzie energia cieplna odbierana jest przez specjalną, niezamarzającą ciecz. Ta zaś oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu, który paruje – w konsekwencji powstaje gorący gaz przekazujący ciepło do systemu grzewczego. W przypadku pomp gruntowych energia pobierana jest z gruntu – to właśnie w umieszczonych w nim rurach krąży nagrzewający się płyn.
Zalety i wady powietrznej pompy ciepła
Nietrudno domyślić się, że powietrze jako źródło ciepła jest mniej stabilne niż grunt – w okresie zimowym jego temperatura może znacząco spadać, co przekłada się na konieczność wyrównywania różnicy termicznej między nim a wnętrzem budynku. Mimo tego powietrzne pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością. Wynika to głównie z wyraźnie niższych kosztów montażu niż w przypadku modeli gruntowych, a także z powszechnej dostępności powietrza i nieinwazyjności instalacji.
Te ostatnie zalety sprawiają, że z powietrznej pompy ciepła można skorzystać niezależnie od powierzchni działki, jej warunków gruntowych oraz stopnia zagospodarowania posesji. Aby jednak zapewnić sobie niezawodne ogrzewanie nawet w czasie największych mrozów, jednak system musi być wyposażony w dodatkowe źródło ciepła, jakim może być podgrzewacz pomocniczy.
Czy warto postawić na pompę gruntową?
W przeciwieństwie do pomp powietrznych modele gruntowe korzystają ze źródła ciepła, którego różnice temperatury w ciągu roku wahają się nieznacznie, a tym samym wydajność urządzenia jest dużo stabilniejsza. Szacuje się oszczędności w zużyciu energii sięgające 40% oraz bardzo cicha w porównaniu do pompy powietrznej plasuje to urządzenie jako lider w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Pompy gruntowe wymagają jednak działki o odpowiednich wymiarach, żeby można było wykonać wymiennik poziomy czy też pionowy i czerpać energię z gruntu.
Na jaką pompę się zdecydować?
Oszczędność pieniędzy oraz ochrona środowiska to zatem nie wszystko. Decydując się na pompę ciepła, powinniśmy wziąć pod uwagę także szereg innych kwestii jak rozmiary i zagospodarowanie posesji, koszty montażu czy wydajność całej instalacji. Tylko wtedy będziemy mogli stwierdzić, które urządzenie – gruntowe lub powietrzne – będzie idealne dla naszych potrzeb. W firmie instalacyjnej Maćko w pobliżu Poznania pomożemy zaś w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Zapraszamy!
powrót do listy aktualności